03-9505092

התחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא תהליך של חידוש ושדרוג אזורים עירוניים ישנים או מוזנחים לסביבת מגורים מטופחת, איכותית ומודרנית. זה יכול להיעשות על ידי שיפור הסביבה הפיזית, הסביבה החברתית והסביבה הכלכלית של אזור.

התחדשות עירונית יכולה להיעשות על ידי שיפור הסביבה הפיזית, הסביבה החברתית והסביבה הכלכלית של אזור. ניתן להשתמש בו כדי לשפר את איכות החיים בשכונות מוחלשות כלכלית.

ההתחדשות העירונית היא תהליך של שיפוץ, שיקום ושיקום של השטחים העירוניים. תהליך זה קשור לרוב להריסת מבני מגורים מיושנים לטובת חדשים ומודרניים. במהלך הפרויקט מפונים הדיירים מבתיהם.

שני מסלולים שניתן ללכת במהלך התחדשות עירונית:

פינוי בינוי – נועדו לשדרג אזורים עירוניים ישנים או מוזנחים לאזורי מגורים מודרניים, מטופחים ומתקדמים, על מנת לשפר את רם באזור.

פינוי בינוי הוא תהליך שבו אנשים מתפנים מרצונם מבתיהם או ממקומות העבודה לטובת מגורים זמניים במימון יזמים. יזמים עשויים לרצות לפנות בניינים ישנים כדי לבנות חדשים או שהם עשויים לרצות לפנות מקום לפרויקט תשתית כגון קו רכבת חדש.

הליך פינוי בינוי מתחיל בהודעה שנשלחת על ידי היזם המודיעה לדיירים כי יידרשו לפנות את בתיהם או ממקום עבודתם באופן זמני על מנת להרוס אותו. ההודעה תכלול מידע אודות התאריך והשעה בהם עליהם לפנות את חצרם, לאן יוכלו להגיע בתקופה זו, וכל פיצוי שיינתן על ידי היזם בגין אי נוחות זו.

תמ"א 38 – הדרך השנייה כוללת חיזוק שיפוץ מבנים ישנים על מנת לשפר את איכותם ותועלתם לדורות הבאים.

תמ"א 38 היא מערכת הנחיות לשיפוצים של מבנים ישנים. זוהי דרך לשפר את האיכות והתועלת של מבנים ישנים עבור הדורות הבאים. הנחיות תמ"א 38 אינן עוסקות בשיפוץ בניין ישן אלא במה שצריך לעשות על מנת להפוך אותו לבר-קיימא וידידותי יותר לסביבה.

לפרטים ויצירת קשר

  מי לוקח חלק בתהליך התחדשות עירונית:

  דיירים ובעלי נכסים

  עומדים במרכז הפרויקט ונהנים מפירותיו. בשילוב ועדות שזוכות לליווי צמוד מהחברה המבצעת, ניתנת להם הזדמנות לקחת חלק בתהליכי קבלת החלטות ולהציע הצעות כיצד לשפר את סביבת מגוריהם.

  החברה המבצעת

  היא הכוח המניע מאחורי הפרויקט, החל מתהליכי הייזום, דרך הליווי המשפטי, ההנדסה, התכנון והכספים ועד לביצוע הפרויקט ומסירתו. החברה צריכה להיות מצוידת היטב בכל מערכי הכישורים הדרושים על מנת לסיים את הפרויקט הזה בהצלחה.

  תפקידה של חברה מבצעת בהתחדשות עירונית הוא להוביל צוות שיתכנן ויבנה בתים חדשים או מבנים מסחריים באתר. הם אחראים ליזום פרויקטים שיהפכו אזורים מוזנחים לשכונות תוססות עם בתים במחיר סביר.

  הוועדה הבין-משרדית להתחדשות עירונית

  היא זרוע מבצעת ממשלתית לקידום פרויקטים, המורכבת מנציגי משרד השיכון והבינוי, משרד הפנים ומשרדים וגורמים נוספים.

  הרשות המקומית

  הוועדה אחראית לקדם יישום פרויקטים של התחדשות עירונית בהתאם לתוכניות, מדיניות והנחיות לאומיות. זה גם מקדם תיאום בין סוכנויות ממשלתיות קשורות על מנת להבטיח שפרויקטים אלה מיושמים באופן מתואם. הוועדה עוקבת אחר מצב היישום של כל פרויקטים ההתחדשות העירונית, בוחנת את התקדמותם, מעריכה את ביצועיהם ומציעה המלצות כיצד לשפרם.

  הליך ההתחדשות העירונית הוא מערכת מורכבת עם שחקנים רבים. הרשות המקומית אחראית על הקשר בין החברה המבצעת לוועדה הבין-משרדית ומפקחת על התנהלות הפרויקט בהיבטים רגולטוריים, הנדסיים וכלכליים.—

  הרשות המקומית אחראית על הקשר בין החברה המבצעת לוועדה הבין-משרדית ומפקחת על התנהלות הפרויקט בהיבטים רגולטוריים, הנדסיים וכלכליים.

  אחריות זו כוללת:

  – הקפדה על קבלת כל האישורים הדרושים מהרשויות הרלוונטיות.

  – הקפדה על קבלת כל ההיתרים הדרושים מהרשויות הרלוונטיות.

  – הקפדה על קבלת כל הרישיונות הדרושים מהרשויות הרלוונטיות.

  – מעקב אחר עמידה בחקיקה סביבתית במהלך הבנייה.

  – מעקב אחר ציות לחקיקת העבודה במהלך הבנייה.

  יתרונותיה של התחדשות עירונית

  התחדשות עירונית היא דרך להפוך עיר ליותר מגורים ואטרקטיבית. זוהי תנועה המנסה לחדש את החיוניות של אזור עירוני על ידי הכנסת תשתיות, שירותים ופיתוח כלכלי חדשים.

  ישנם יתרונות רבים של התחדשות עירונית כמו שהיא יכולה לשפר את איכות החיים באזור, היא יכולה להעלות את ערכי הנכסים, והיא יכולה ליצור מקומות עבודה לאנשים באזור זה.

  התחדשות עירונית אינה רק תיקון הנזקים שנגרמו בעבר. זה גם לוודא שעתידה של עיר הוא בר קיימא ושהוא יכול לספק איכות חיים טובה יותר לאנשים שחיים בה.

  להתחדשות עירונית יש יתרונות רבים לערים ולתושביהן. להלן כמה מהם:

  – זה משפר את איכות החיים של התושבים

  – זה יוצר יותר מקומות עבודה

  – זה מייצר יותר הכנסה

  – זה מפחית את שיעורי הפשיעה

  – וזה משפר את הגישה לשירותים בסיסיים כמו חינוך, בריאות ותחבורה

  התחדשות עירונית היא תהליך של שיפור המראה הפיזי ואיכות החיים של העיר על ידי הריסת מבנים ישנים והחלפתם בבניינים מודרניים יותר.

  כמה סיבות לביצוע התחדשות עירונית כוללות:

  איכות חיים
  התחדשות עירונית היא הזדמנות מצוינת לשפר את איכות החיים בשל העובדה שניתן לקבל דירה חדשה לגמרי או כוח
  התחדשות עירונית יכולה להחיות את השכונות שהוזנחו במשך עשרות שנים, ולהפוך אותן שוב לאטרקטיביות
  התחדשות עירונית יכולה להביא מקומות עבודה חדשים לאזורים לא מפותחים
  בטיחות

  חיזוק המבנה כחלק מהתחדשות עירונית הכרחי, בעיקר בשל העובדה שרבים מהמבנים בישראל נבנו ללא תו תקן ויחוו בלאי לאורך זמן. .

  בטיחות היא לא רק לאנשים המתגוררים בבניינים אלו אלא גם למי שנמצא בקרבתם. בנוסף לבטיחות, ניתן לבצע חידוש גם למטרות אסתטיות – חידוש אזור שנראה מוזנח או פחות אטרקטיבי יכול לגרום לו להיראות אטרקטיבי יותר לעוברים ושבים

  עלייה בשווי הדירה

  התחדשות עירונית היא תהליך של החייאת שכונות עירוניות מוזנחות על ידי שיפוץ מבנים ישנים ושיפור איכות החיים.

  התחדשות עירונית אינה תופעה חדשה. המונח נטבע בשנות ה-50 כדי לתאר תהליך שבו ערים ישקיעו מחדש בעצמן, יבנו מחדש תשתיות וישפרו את תנאי החיים. התחדשות עירונית שימשה כדרך להתמודדות עם עוני, פשע ונושאים חברתיים אחרים.

  התחדשות עירונית שימשה ככלי להעלאת ערך הנכסים בערים שנמצאות בהתפתחות מהירה.

  אחת הסיבות לביצוע התחדשות עירונית: עליית ערך הדירה – בניין שעובר התחדשות עירונית יכול לזכות את בעליו בעליה משמעותית של ערך הדירה, לעיתים בעשרות אחוזים.

  ממ"ד

  בשנים האחרונות הסביבה הביטחונית הולכת ומתדרדרת. הכוחות המזוינים הופכים מסובכים יותר ויותר, וקשה לספק את הציוד והכוח הצבאי הנדרשים. במצב זה, בניית ממ"ד תהווה אמצעי חיוני לבניית ממ"ד.

  מעטפת מקצועית

  מעטפת מקצועית היא הצעד הראשון בכל פרויקט של התחדשות עירונית, שכן היא מעניקה הדרכה של אדריכלים, מהנדסים ומומחי בנייה.

  תשתיות

  פרויקט התחדשות עירונית מאפשר לחזק את תשתיות המבנה והסביבה: חשמל, גז, ביוב ועוד.

  תפקידו של יזם התחדשות עירונית

  יזמי התחדשות עירונית הם אלו שמיישמים את תכנית ההתחדשות העירונית. מכינים תכנית מסלול מס ומגישים בקשה להיתרי בנייה. תפקידו של יזם הוא לדאוג שתהליך ההתחדשות העירונית נעשה בצורה חוקית ושקופה וכן לדאוג לכך שהציבור יהיה מעורב בתהליך.

  תפקידו של יזם התחדשות עירונית הוא ליישם את תכנית ההתחדשות העירונית באמצעות הכנת תכנית תוואי מס, הגשת בקשה להיתרי בנייה והבטחת מימון.

  במקביל, מומלץ למנות כבר בשלב זה עורך דין התחדשות עירונית, על מנת שייצג את האינטרסים של הדיירים לאורך כל הדרך.

  איך בוחרים יזם התחדשות עירונית?

  ניסיון – כדי להיות יזם מצליח של התחדשות עירונית, אתה צריך להיות בעל רמה מסוימת של ניסיון בתחום.

  יזמי התחדשות עירונית צריכים לדעת כיצד לנווט בעולם המורכב ולעתים קרובות מבלבל של חוקים ותוכניות ממשלתיות. הם צריכים גם הבנה של הפרויקט שהם מבצעים, כמו גם מומחיות ספציפית בפרויקטים של התחדשות עירונית (בין אם תמ"א 38 ובין אם פינוי-בינוי).

  איתנות פיננסית – יזם התחדשות עירונית יכול להיות בעל חזון, אמן או מישהו שרוצה לשפר את העיר. אבל הם צריכים להיות בעלי חוסן פיננסי ולהיות מסוגלים לספק הון עצמי למימוש מספר פרויקטים בו זמנית.

  החוסן הפיננסי חשוב מכיוון שהוא מראה שהאדם מסוגל לנהל את העסק שלו. היזם צריך גם להיות בעל ניסיון טוב בתחום ולהיות מסוגל לספק הון עצמי ליותר מפרויקט אחד בו זמנית.

  אחריות ובטחונות – הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון הוא אחריותו של יזם ההתחדשות העירונית. מי שיוזם את תהליך ההתחדשות העירונית צריך להיות אחראי לכל ההשלכות הנלוות לכך. למשל, אם יש תלונות על רעש או בטיחות, אז באחריותם לטפל בזה.

  הדבר השני שיש לקחת בחשבון הוא בטחונות. משמעות הדבר היא שצריכה להיות איזושהי ערבות שתכסה את כל ההשלכות השליליות של מעשיהם והחלטותיהם. למשל, אם הם רוצים להרוס בית ולבנות משהו חדש על מקומו, אז צריך שיהיה להם מספיק כסף לפיצוי למקרה שמישהו ירצה לגור בבית הזה אבל לא יכול להרשות לעצמו יותר בגלל ההריסה הזו.

  שירות וליווי – יכולת היזם ללוות דיירים בתהליך מורכב זה.

  למה לבחור בנו

  החברה להתחדשות עירונית א.א. רוטשטיין חברה קבלנית ויזמות המתמחים בהתחדשות עירונית. הם אחראים על הקמה, ביצוע וייזום פרויקטים להקמת מבני מגורים ושטחי מסחר בקנה מידה גדול.

  מדובר בקבוצה שפעילה בענף הבנייה כבר עשרות שנים. הם סיימו כמה מפרויקטים התחדשות עירונית המקיפים ביותר שקיימים כיום לצפייה בפרויקטים לחץ כאן

   

  לפרטים ויצירת קשר

   שרותים נוספים

   פינוי בינוי

   פינוי בינוי הוא סטטוס של שטח עירוני שהוחלט להרוס את בתי המגורים הישנים שבו, ולבנות תחתיהם בנייני מגורים פינוי בינוי מתחם ישראל, רשאי להכריז על שטח כעל מתחם התחדשות עירונית באמצעות צו הכרזה, שתוקפו עד שש שנים.

   קרא עוד

   בנייה רוויה

   קרא עוד

   תמ"א 38

   תמ"א 38, היא תכנית מתאר ארצית שמטרתה חיזוק מבנים קיימים ישנים בפני רעידות אדמה. תמ"א 38 היא אוסף של תקנות שתפקידן העיקרי הוא טיפול בסיכונים הנובעים מרעידות אדמה.

   קרא עוד